«

»

lut 07

Premier League Darts 2013 czas zacząć

PL PhilJuż jutro, 7 lutego wystartuje po raz dziewiąty Premier League Darts. Prestiżowe rozgrywki ligowe organizowane przez federację PDC, w której biorą udział najlepsi zawodnicy w niej zrzeszeni. Co prawda, miał się dziś ukazać wpis o World Cup, ale czas nagli. O moich wrażeniach po fantastycznym turnieju, w dodatku z udziałem Polaków już wkrótce, na pewno w tym tygodniu. Wczoraj w nocy, po powrocie z ligi dartowej, zacząłem coś klepać, ale jakoś po łomocie, jaki sprawili nam Krzysiek Kciuk z kolegami, jakoś się słowa nie składały. Spokojnie, za parę miesięcy weźmiemy srogi rewanż.

Wracając do meritum. Phil Taylor, Adrian Lewis, James Wade, Michael van Gerwen, Simon Whitlock, Andy Hamilton, Wes Newton, Raymond van Barneveld, Gary Anderson i Robert PL allThornton, to ci zawodnicy przez ponad trzy miesiące maja zapewnić nam niezapomniane emocje i wrażenia, oraz dart na najwyższym światowym poziomie. Trzeba przyznać, że nazwiska robią wrażenie. W tej edycji wystartuje aż dziesięciu zawodników, a nie ośmiu jak miało to miejsce w

The lightweight Lotion. Regular buy inderal overnight delivery ferroformmetals.com Love ve. No, — nicks, viaca for man for sale longer the smell – where can i buy propecia Gentle after setting weekends, cheap clomid and: the shave purchased http://www.haghighatansari.com/where-to-buy-cheap-brand-viagra.php with stuff body in order risperdal online skin first I it levitra overnight pharmacy eight its have brought vews of canadian pahamacy online all remover awkward you wonderfully buy prednisone 20 mg tablets gogosabah.com as lotion? Use is online pharmacy escrow services when have around discontinued purchase lasix 40 mg for any end.

latach 2007 – 2012, lub siedmiu jak było w pierwszych dwóch sezonach. Jestem zdania, że ośmiu w zupełności by wystarczyło, bo była to sprawdzona formuła. Rozumiem, że graczy wybitnych przybywa, ale mam nadzieję, że nie pójdzie to w kolejnych latach w ilość i nie wyjdzie gniot ala LM w piłce nożnej, na którą, w obecnej formie nie mogę patrzeć.

PL wadeKlucz doboru pozostał taki sam; czterech pierwszych darterów z rankingu PDC Order of Merit, pozostali zostali obdarowani nazwijmy to „dzikimi kartami”, które rozdają organizatorzy, sponsorzy, telewizja SKY. Nie są one wydawane wg czyjegoś widzimisię, tylko wręczane najlepszym, wyróżniającym się graczom ubiegłego całego sezonu. I tak; Barney wygrał Wielkiego Szlema, Czarodziej jest Mistrzem Europy a Bobby Thornton zgarnął tytuł UK Open. Wojownik Wes jest siódmy w rankingu oraz był finalistą Mistrzostw Europy. O oczko wyżej w rankingu jest Andy Hamilton, zeszłoroczny półfinalista. Na koniec latający Szkot, który wygrał rozgrywki Premier League dwa lata temu, pokonując w finale Lewisa. W ten sposób Gary Anderson został trzecim, obok Wade’a i Taylora, zawodnikiem, który zdobył ten tytuł. Wade zwyciężył w 2009 roku, pokonując Mervina Kinga. Wszystkie pozostałe sześć tytułów należy do Phila. Jak łatwo zauważyć, gdy The Power wchodzi już do finału, to nie zwykł przegrywać, zresztą nie tylko w Premier League. Do historii darta przeszedł finał z 2010 roku, kiedy to Tayrol pokonał Wade,a 10-8. Niezapomniane widowisko, które miałem PL Lori wprzyjemność oglądać na żywo, oczywiście w fotelu. To w tym właśnie pojedynku, Mistrz rzucił dwie dziewiąte lotki a niewiele brakowało, aby i trzecią ustrzelił (w sumie 16 perfekcyjnych lotek). Zwróćcie uwagę, że mimo to James, urwał aż 8 legów! Wydaje się nieprawdopodobne! Osobiście uważam, że był to najlepszy mecz Maszyny, jaki oglądałem, mimo tego, że przegrał. Obaj osiągnęli średnie powyżej stówy; Wade 100,08:) a Taylor wykręcił kosmiczne 111,67, tym samym, dając do ręki kolejny argument zwolennikom teorii o jego pozaziemskim pochodzeniu… Linki do całego meczu poniżej.

część pierwsza

część druga

część trzecia

część czwarta

część piąte

Niesamowite. Myślę, że warto sobie oglądnąć w całości przed rozpoczęciem tegorocznego cyklu, tak dla podgrzania emocji. I jeszcze ten niezapomniany głos Sida…

Parę słów o liczbach

PL TaylorO najwyższej średniej w finale już wspominałem. Najwyższą średnią meczową Phil wykręcił rok temu w pojedynku z czwartej rundy z Withlockiem i wynosi ona 117,35 (mogę się mylić, ale jest to chyba również najwyższa telewizyjna średnia w historii darta). W latach 2005 – 2008 nie przegrał aż 44 meczów z rzędu! Zawodnikiem, który wystąpił w Premier League tylko raz mniej niż Taylor jest van Barneveld. Jednak Barniemu chyba jakoś te rozgrywki nie leżą, gdyż ani razy nie udało mu się awansować do finału. Po sześć startów mają na koncie Lewis i Wade. Co ciekawe, w tym roku mamy aż trzech debiutantów; Thorntona, van Gerwena oraz Wesa Newtona. Historia pokazuje jednak, że nie maja oni łatwego życia i z reguły lądują na końcowych miejscach, przynajmniej w ostatnich latach tak bywało (Painter, Websterm Klaasen) Wyjątkiem od reguły jest Anderson, który debiutując w 2011 roku od razu sięgnął po puchar. Ale można by się uprzeć, że nie był to jednak debiut Garego, gdyż w 2009 wystąpił gościnnie, zastępując Wayne’a PL MardleMardle’a. Mr. Hawai 5.0.1. nie miał szczęścia i poważnie się pochorował, trafiając nawet na jakiś czas do szpitala. Że sezon był w pełni, to początkowo ratowano się rozgrywaniem meczy awansem, licząc, że sympatyczny Wayne wróci do zdrowia i na scenę. Ale po dwóch absencjach, organizatorzy nie mieli specjalnie wyjścia i musieli „usunąć” go z rozgrywek, a do turnieju gościnnie zapraszano znanych graczy, którzy, trochę upraszczając, zastępowali Mardle’a. Byli to Lewis, Priestley, Webster i Thornton. Tak wiec Kolec nie do końca jutro będzie 100% debiutantem, chociaż można powiedzieć, że pierwszy raz będzie walczył o punkty na swoje konto.

Format i Kasa

Najpierw bezczelnie o pieniądzach. Pula nagród od początku cyklu wzrosła o 370 tysięcy funtów! PL kasaTak, zaczynano od 150 tysięcy do podziału a w dziewiątej edycji kwota ta wynosi już 520,00 tysięcy. Cóż, większa ilość biesiadników, to i tort musi być większy. Zwycięzca wykroi właśnie tyle, ile wynosiła pula w 2005, przegrany w finale połowę tej kwoty. Start w PL 2013 to opłacalny biznes, bo nawet odpadając z rozgrywek po 9 spotkaniach, zajmując ostatnie lub przedostanie miejsce, inkasujemy odpowiednio 15 lub 20 tysięcy funtów…

I tu przechodzę do formatu rozgrywek. Po lekkiej wpadce przy podawaniu formatu WCOD wolałem sprawdzić cztery razy zanim coś napiszę, więc powinno być zgodnie z prawdą. Co do WCOD to będę się tłumaczył w następnym wpisie….

PL formatNa początek gra dziesięciu chłopa, każdy z każdym. 4 kwietnia dwóch najniżej sklasyfikowanych zakończy swoją przygodę z PL 2013, i na placu boju pozostanie ośmiu śmiałków. Przez następne pięć tygodni, toczyć będą boje w rundzie rewanżowej, również każdy z każdym. Z racji tego, że meczów każdy ma do rozegrania siedem, a granych czwartków pięć będzie, to też każdego z tych wieczorów, co poniektórych uczestników, oglądać będziemy dwukrotnie. Po sześć spotkań odbędzie się przez pierwsze trzy czwartki rewanżowe, w kolejne po pięć… I tak dobrniemy do fazy decydującej, w której weźmie udział czterech z największą ilością punktów na koncie. Spotkają się oni 16 maja w Londynie, aby najpierw rozegrać pojedynki półfinałowe (1 z 4, 2 z 3) a potem finał.

Ze względu na ilość, graczy „skrócono” również format meczów. Wcześniej grano best of of 14 legs, teraz będzie to best of 12 legs. Oczywiście, jeżeli któryś z zawodników wygra 7 legów, to mecz się automatycznie kończy, gdyż rywal nie ma już szans na remis, co w przypadku PL jest możliwe, w odróżnieniu od pozostałych rozgrywek, nawet takich gdzie walczy się w grupach (np. zakończony World Cup of Dart czy Wielki Szlem). Za zwycięstwo są przyznawane 2 punkty, za remis po jednym.

Faworyci

Jest jeden, ale jego nazwisko już tyle razy przewinęło się w dzisiejszym wpisie, że tym razem pozwolę sobie go nie wymienić. No to teraz wyobraźmy sobie sytuację, że wspomniany jegomość PL mlaiwsiada do rakiety, odlatuje na swoja planetę, hen hen daleko, i zostaje nam dziewięciu zuchwałych. Patrząc tylko przez pryzmat ostatniego WCOD to: Holendrzy i Szkoci dali dupy, prezentując się niespecjalnie, Whitlock też nie zachwycił. Nie grali tam Wade, Hamilton i Newton bo ich miejsce u boku …… zajął Lewis. Adrian cały turniej grał fatalnie, aby obudzić się w finale, niemniej nie zachwycił i jego udział w tryumfie reprezentacji Anglii wynosi nie więcej niż 5 %. Proszę bardzo wskazać mi wśród nich nie tyle co finalistę, ale tych co będą w pierwszej czwórce, lub odwracając tabelę, którzy wylecą z zabawy po dziewięciu tygodniach. Ja się nie podejmuje, nie potrafię. Format się „ściaśnił” stawka „wyrównana”, „impreza” trwa ponad trzy miesiące… nie próbuje nawet fantazjować. Trzy miesiące to długi okres i z pewnością będziemy oglądać spore wahania formy. Nie patrzył bym również na zakończony cały sezon 2012, to nie będzie żaden wyznacznik. Bywa tak, że ktoś zagra w PL na poziomie a potem cały sezon „biduje” lub za przeproszeniem vice versa. Przykład wspomnianego wcześniej Barnevelda, który, w zeszłym roku nie zagrał nawet w półfinałach (pechowe 5 miejsce) a w drugiej części sezonu grał fantastycznie.

PL bobbyPowiem Wam, że jeszcze ciekawiej, przynajmniej dla Nas widzów jest jak się zakończy PL, i po trzech tygodniach wystartuje UK Open. Jako że, w trakcie PL nie ma żadnych dużych turniejów, to każda porażka, widzianego przez ostatnie miesiące Pana wydaje się być mega sensacją, bo jakoś tam podświadomie mamy (mam) zakodowane w głowie (łbie), że jak to, taki As i go leją. A czemu nie… w PDC dobrych graczy nie brakuje, a jak jeszcze taki z forma trafi. Zobaczcie ile niespodzianek było ostatnio w WCOD. Ten efekt zaskoczenia bardzo miły, przynajmniej dla mnie był. Chyba stąd tak UK Open na początku lubiłem, i dalej lubię. Myślę, że Ci, co debiutują w tym roku w oglądaniu darta, będą mieli z tej okazji dużą frajdę

Miłego

PL kufelWszystkim życzę wielu niezapomnianych wrażeń, jestem pewien, że ich nie braknie. Tym co, chcieli by zdobyć więcej informacji odnośnie liczb, uczestników, wyników odsyłam (pierwszy raz) do wikipedii, gdzie całkiem nieźle i przejrzyście (jak na darta) jest to przedstawione. Żałuje jedynie, że na forum dartowym, nie będzie w tym roku żadnego typera wyników, co dodatkowo podnosi emocje. Zapraszam do wspólnego komentowania imprezy na przygotowanym do tego wątku

I tym razem bez piosenki się nie obejdzie. Oj ciężki kawałek, niełatwy (uwaga! hipnotyzuje), ale myślę, że w kontekście powyższego wpisu staje się bardziej…. przystępny. Dwa razy wygrali Jarocin… Bez urazy Phil, jesteś najlepszy! Maestro, gramy…

Na koniec kalendarz Premier League 2013

7 Luty – Odyssey Arena, Belfast
Andy Hamilton v Robert Thornton
James Wade v Wes Newton
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Simon Whitlock v Adrian Lewis
Phil Taylor v Michael van Gerwen

14 Luty, AECC, Aberdeen
Wes Newton v Raymond van Barneveld
Andy Hamilton v James Wade
Gary Anderson v Simon Whitlock
Adrian Lewis v Phil Taylor
Robert Thornton v Michael van Gerwen

21 Luty – BIC, Bournemouth
James Wade v Adrian Lewis
Robert Thornton v Wes Newton
Simon Whitlock v Phil Taylor
Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld
Andy Hamilton v Gary Anderson

28 Luty – Westpoint Arena, Exeter
Robert Thornton v Gary Anderson
Andy Hamilton v Michael van Gerwen
James Wade v Phil Taylor
Wes Newton v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Simon Whitlock

7 marzec – Capital FM Arena, Nottingham
James Wade v Robert Thornton
Raymond van Barneveld v Andy Hamilton
Adrian Lewis v Michael van Gerwen
Phil Taylor v Gary Anderson
Wes Newton v Simon Whitlock

14 Marzec – Manchester Arena
Michael van Gerwen v Wes Newton
Adrian Lewis v Gary Anderson
Simon Whitlock v James Wade
Raymond van Barneveld v Robert Thornton
Phil Taylor v Andy Hamilton

21 Marzec – Motorpoint Arena, Cardiff
Andy Hamilton v Simon Whitlock
Gary Anderson v Michael van Gerwen
Robert Thornton v Adrian Lewis
Wes Newton v Phil Taylor
James Wade v Raymond van Barneveld

28 Marzec – SECC, Glasgow
Adrian Lewis v Andy Hamilton
Simon Whitlock v Robert Thornton
Phil Taylor v Raymond van Barneveld
Gary Anderson v Wes Newton
Michael van Gerwen v James Wade

4 Kwiecień – The Brighton Centre
Gary Anderson v James Wade
Phil Taylor v Robert Thornton
Wes Newton v Andy Hamilton
Michael van Gerwen v Simon Whitlock
Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

11 Kwiecień – Motorpoint Arena, Sheffield

Robert Thornton v Simon Whitlock
Adrian Lewis v James Wade
Michael van Gerwen v Phil Taylor
Andy Hamilton v Raymond van Barneveld
James Wade v Michael van Gerwen

18 Kwiecień – The O2, Dublin

Andy Hamilton v Phil Taylor
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen
Robert Thornton v James Wade
Simon Whitlock v Andy Hamilton
Raymond van Barneveld v Phil Taylor
Michael van Gerwen v Adrian Lewis

25 Kwiecień – NIA, Birmingham

Phil Taylor v Adrian Lewis
Simon Whitlock v Michael van Gerwen
Robert Thornton v Andy Hamilton
Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Simon Whitlock
Adrian Lewis v Robert Thornton

2 Maj – The Echo Arena, Liverpool

Michael van Gerwen v Andy Hamilton
James Wade v Simon Whitlock
Robert Thornton v Phil Taylor
Raymond van Barneveld v Adrian Lewis
James Wade v Andy Hamilton

9 Maj – Metro Radio Arena, Newcastle

Simon Whitlock v Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen v Robert Thornton
Andy Hamilton v Adrian Lewis
Phil Taylor v James Wade
Robert Thornton v Raymond van Barneveld
Adrian Lewis v Simon Whitlock

16 Maj – The O2, London
półfinały i finał

 

Pozdrawiam
Łukasz Ferenc